Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tma

12. 09. 2017 7:20:00
Vždy se bála tmy. Byl to tem iracionální, nevysvětlitelný strach, při kterém člověku vynechá srdce několik tepů, nemůže se nadechnout. Teď už se ten pocit dostavoval jen zřídkakdy. Většinou jen ve spánku.

V přízračných snech, ze kterých si po procitnutí pamatovala jen útržky. Nepříjemná nálada po takových snech byla jen vzdálenou připomínkou.

Dnes si však na tento dětský strach vzpomněla. Byl konec léta a po slunných horkých dnech přišly studené dny plné temných mračen a deště.

A bouřek. A k tomu výpadky proudu. Tak jako dnes. Byla zvyklá na světlo pouliční lampy, které se prodralo i těžkým rudým závěsem. Zaskočilo jí to, že vše kolem bylo temné. Když se dívala to temného prostoru, které bývalo okno, strach přišel. Nejprve si to neuvědomila, protože byla zavalena strachem. Venku byla úplná tma. Na obloze nebyla, přikryté černými mraky nesvítila ani jedna hvězda, natož měsíc. Bouřka dávno odešla a tak ani z dálky nebyly vidět blesky. Temnotu ještě umocňovalo temné město za oknem. Proud vypadl v celém městě, což se nestávalo často. Většinou se mohla uklidnit rozsvícenými světly blízkého nádraží, když tam na jejich konci proud nešel. Ale nyní to bylo všude.

Z ložnice uslyšela pohyb. Malý syn se budil. Co nejtišeji přešla k posteli. Nahmatala malou postavu.

„Mamí. Je tma.“

„Ano, spi. Pššš...“

Nebylo těžké ho uspat. Stačila její přítomnost a klidná slova. Její spánek však nepřicházel. Obracela se na posteli a pozorovala hodiny. Vlastně místo, kde obvykle viděla červené svítící čísla. Nebylo tam nic. Ani blikající nesprávný čas.

Spala, nebo ne? Znovu se otočila k hodinám. Pořád žádné světlo. Kolik je hodin? Nemá už svítat?

Naklonila se k dítěti. Po chvíli napětí uslyšela klidné oddechování. Uklidnilo ji to jen na chvíli. Pomalu se odšourala podél postele ke dveřím. Musela se přidržovat boku postele, protože i když co nejvíce napínala zrak, tmou její oči nepronikly. Chvílemi měla pocit, že vidí obrysy postele, ale nebyla si jistá, jestli si jen její mozek nepamatuje uspořádání bytu.

Za dveřmi sáhla pro baterku. Světlo z ní bylo slabé, ale i tak ji překvapilo svou intenzitou. To umělé světlo jí připadlo nepatřičné a příliš rušivé. Zhasla baterku a dál pokračovala po paměti.

Chvíli zaváhala před dveřmi ven z domu. Zaposlouchala se, jestli neuslyší dětský pláč.

Když brala za kliku, měla pocit, že nejde jen ven ze dveří domu, ale že vstupuje do úplně jiného místa. Ne neznámého, jen jiného.

Zastavila se za dveřmi a dívala se do krajiny. Černočerná tma se pomalu měnila v obrysy a obrysy v kopce, porost a předměty.

Vydechla si. Konečně trochu světla. I když ho nebylo tolik, kolik by čekala při východu slunce.

Ale vždyť se dívá k východu, tam je otočen její dům. A ani obrysy krajiny nepoznávala. Tam, kde je kopec by měly být stromy a tam, kde vidí porost, měly by být domy.

Zahleděla se na podivně tvarované obrysy stromů. Jejich houbovitý tvar ji připomínal baobaby z tropů a ne smrky.

Vše to, co viděla, bylo nasvíceno jemným rudým světlem.

Pomalu se otočila a uviděla zdroj toho světla. Úzký pruh nad obzorem prozrazoval zapadající slunce. Bylo rudé a obrovské.

Všude kolem byl klid, jen daleko na západě byl patrný ustávající pohyb. Život ustával. Sevřelo se ji srdce steskem a obavami. Chystali se na dlouhý spánek, nebo na konec života?

Znovu ji zachvátil strach ze tmy. Ze tmy trvající celé životy, celé věky.

Celá zpocená se probrala. Hodiny na stolku blikaly a světlo z lamp osvětlující blízké nádraží se prodíralo závěsy. Vše bylo osvíceno temně rudou barvou.

Poodhrnula závěsy, nesmělé světlo rozbřesku ji uvítalo jako jemné pohlazení s příslibem pokračování života.

Když zavřela oči, pořád ještě viděla umírající svět pod rudým sluncem. Možná, že i náš svět čeká konec, pomyslela si, ale den právě začíná. S úsměvem se podívala na dítě v posteli. Její život pokračuje a život jejího syna nedávno začal.

Autor: Marcela Valouchová | úterý 12.9.2017 7:20 | karma článku: 4.76 | přečteno: 154x

Další články blogera

Marcela Valouchová

Šutr 15 - Návrat

Byli v polovině cesty domů. Roman stále hýřil optimismem a vzpomínkami na rodnou planetu. „Vždy jsem cestoval, nevěřil jsem, že se mi bude tolik stýskat. Myslím, že se teď usadím a budu si chvíli užívat.

18.9.2017 v 7:20 | Karma článku: 3.96 | Přečteno: 113 | Diskuse

Marcela Valouchová

Šutr 14 - Zpět v přístavu

Zpět nešli stejnou cestou. Mavis je dovedla i se skupinou Stely k místnosti, která se ukázala být velkou garáží. Tam už na ně čekal Roman. Vypadal trochu nervózně a nedočkavě. Neměl toho sebou mnoho.

24.8.2017 v 7:20 | Karma článku: 4.64 | Přečteno: 100 | Diskuse

Marcela Valouchová

Bariéra

Nepřítomným pohledem se dívala na bariéru. Neviděla vysoký val z mohutných kmenů stromů, hlíny a kamení, ale svět za ním. Takový, jaký si jej představovala.

14.8.2017 v 7:20 | Karma článku: 3.47 | Přečteno: 107 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Josef Němec

Konečná

Návrat na místo, které si každý musí prostě zamilovat. Zapadlá vesnička Three Pines v kanadských horách ožívá díky L. Pennyové již popáté, pro české čtenáře tak není žádnou neznámou. Naopak našla si své fanoušky, které umí potěšit

24.9.2017 v 20:53 | Karma článku: 3.97 | Přečteno: 170 | Diskuse

Martina Mičková

Děti lze naučit bylinky i zábavně

„Pojď se podívat, víš, co je to za bylinku?“ Názorný způsob je jistě v pořádku, ale formou pohádky si děti pamatují léčivky i jejich účinky ještě lépe.

24.9.2017 v 6:52 | Karma článku: 4.98 | Přečteno: 132 |

Liběna Hachová

Obyčejný příběh jedné rodiny XIII.

Chvíle, kdy všechna slova jsou marná a nezbývá, než srovnat si účty ručně. Kdo s koho. Miloš versus Erik...

23.9.2017 v 19:00 | Karma článku: 8.32 | Přečteno: 340 | Diskuse

Miroslav Pavlíček

Severín M (1)

Život je takový hloupý způsob, jak strávit čas čekání na smrt. Severín M je totální outsider. Tento svět nechápe, ani o to nestojí.

23.9.2017 v 15:06 | Karma článku: 10.99 | Přečteno: 231 | Diskuse

Lucie Menclíková

Pořádná rána pod pás

Ty největší podpásovky přicházejí přesně ve chvíli, kdy to nejmíň čekáte. Překvapení mám ráda, ale ne ty nemilý. To je to nejhorší, co může bejt.

23.9.2017 v 10:12 | Karma článku: 15.63 | Přečteno: 531 | Diskuse
Počet článků 114 Celková karma 4.96 Průměrná čtenost 254

Čerstvá čtyřicítka, máma od mrněte, snílek. Holka, co ráda sportuje, maluje, čte, chodí po horách a píše povídky.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.